Dnešní fast foody jsou spjaty hlavně s velkými restauračními sítěmi (McDonaldʼs, Subway, KFC, Burger King). Vedle velkých gigantů existují i menší provozovatelé různých národních i regionálních značek. Do fast foodů bývají občas přiřazovány i tzv. hybridy, které majoritně nabízejí jiný typ produktu, ale rychlé občerstvení u nich dostaneme také. Mezi ně lze zařadit např. i největší řetězec kaváren, společnost Starbucks.
Ať se již ale jedná o jakýkoli fast food, vždy se setkáváme s podáváním potravin do papírového či plastového obalu. Mezi nejběžnější typy obalů patří krabičky na jednotlivé produkty, kapsy či kornouty na hranolky, odnosné krabice, boxy, sáčky, tašky či vinuté sudy na celé menu, nápojové kelímky a mnohé další.
Materiál, grafika a barvy
Obaly fastfoodových zařízení upřednostňují papírové a lepenkové před plastovými. Používají se papíry a lepenky, které mohou být v přímém kontaktu s potravinou. Co se týče povrchu používaných materiálů, upřednostňují se hlavně dvě varianty – buď natírané bílé povrchy, nebo povrchy v přírodní hnědé. Obaly na rychlé občerstvení mohou být tištěné i netištěné. U řetězců se častěji vyskytuje tištěná varianta spjatá se značkou. K lepší sounáležitosti a zapamatovatelnosti slouží spíše typy jednodušší grafiky, obvykle pérového typu. Z tiskových technik se nejčastěji používá ofset, flexotisk a hlubotisk. Barvy se obvykle používají výraznější, podněcující chuť k jídlu. V případě značky McDonaldʼs dochází nyní k barevnému posunu od červené směrem k zelené, která je vnímána jako barva zdraví. Doplňkem, zvláště u nápojů v kelímcích, bývají často i tvarované odnosné traye. Ve snaze o ekologický přístup se jako materiál velmi často používá nasávaná vláknina.
Z hlediska výroby obalů je možné se setkat hlavně s vysekávanými obaly skládačkového typu, kde je výroba realizována planžetovým nástrojem. V případě tácků se jedná o výsek spojený s procesem tažení. Lepenkové kelímky jsou vyráběny vinutím.
Kam pro obaly?
Zatímco velké restaurační sítě si obaly objednávají přímo u výrobců, menší fastfoodová zařízení či cateringové služby mohou obaly na produkty zakoupit od menších výrobců, distributorů či obchodníků, a to již od několika kusů. Prodejem a distribucí obalových materiálů a speciálních obalů pro široký okruh spotřebitelů od fastfoodových restaurací, kaváren, pizzerií přes supermarkety, obchodní centra až po potravinářský a zpracovatelský průmysl se zabývá např. společnost DEKOS R, s. r. o. Vedle prodeje zde nabízí i ucelený servis spojený s kompletním poradenstvím a vývojem obalu. Sortiment je možné doplnit i o jednorázové nádobí či ekologické varianty bioobalů. Téměř na všechny produkty je společnost schopna zajistit i individuální potisk.. Technologie tisku závisí na typu materiálu a produktu, používá se zejména flexotisk, ofsetový tisk a tamponový tisk.
Obaly pro restaurační, kavárenská, cukrárenská i fastfoodová zařízení, včetně obalů pro catering, nabízí k prodeji i společnost D-MEDIA, s. r. o., ve svém e-shopu GASTRO-OBALY.CZ. Společnost věnuje pozornost i ekologicky šetrným obalům vyrobeným z materiálů, jako jsou dřevo, bambus, palmový list, cukrová třtina nebo kukuřičný škrob (PLA).
Zatímco cateringové služby určitě dostanou jinou hodnotu při aranžování lákavých drobných potravin do dřevěných loděk v kombinaci s použitím hůlek, napichovátek či jehel z bambusu, pro fast food patří k nejekologičtějším variantám uzavíratelné menu boxy vyrobené z biodegradabilních polymerů na bázi cukrové třtiny. „Konstrukčně zajímavý“ (v tomto případě však výsledný povedený a plně funkční vjem vzniká spíše skládáním) je speciálně skládaný obal z papíru na hamburger Maxic XL. Drží lépe teplo a snižuje se šance, že se zákazník umaže. Podobně „chytrý“ obal je nabízen i na hranolky. Tento typ je složen tak, že si z něj spotřebitel jednoduše vytvoří kapsu, ze které hranolky nebudou padat, a navíc vydrží delší dobu teplé.
Populární sáčky a kornouty
Společnost S & CH TRADE CZ, s. r. o., byla založena v roce 1997 za účelem dovozu a distribuce obalových materiálů, provozování internetových obchodů a dalších aktivit. I v jejím e-shopu lze zakoupit obaly na rychlé občerstvení. Z nabídky patří k nejvíce využívaným sáčky na grilovaná kuřata či párky v rohlíku. Sáčky na celé kuře či jeho polovinu se vyrábějí z dvouvrstvých papírů a mohou být opatřeny i vícebarevným potiskem. I na našem trhu se lze setkat se sáčky od slovenské firmy PARTNER-PAPIER, s. r. o. Papírové sáčky jsou vyrobeny z bílého jednostranně hlazeného sulfátového papíru o plošné hmotnosti 33–35 g/m2.
Papír se vyznačuje vysokou pevností a dobrou potiskovatelností (na přání zákazníka firma tiskne flexotiskem). Papírové obaly jsou vhodné nejen na hamburgery, ale i bagety, hot dogy či žemle. Oblíbené jsou i sáčky s táckem Piccola Pizza, které se vyrábějí z pergamenové náhrady – nepromastitelného typu papíru o plošné hmotnosti 40 g/m2 . Spodní část papírového sáčku je přichycená na bílý duplex o plošné hmotnosti 300 g/m2 . Obal tedy tvoří spolu s táckem jakýsi komplet 2 v 1. Ve fast food zařízeních se často vyskytují sáčky nejen obdélníkové, ale i trojúhelníkové, tzv. kornouty. Ty jsou populární zvláště při balení drobných kusových potravin, např. popcornu. I v tomto případě existuje dodavatelů celá řada a již od desítek či stovek kusů si je lze objednávat na internetových obchodech, např. i na e-shopu společnosti ZERO, spol. s r. o. Papírový sáček se vyznačuje vnitřní úpravou (nástřikem PE fólie), která zabraňuje promaštění. Vedle pražené kukuřice ho lze využít i při balení hranolků.
Článek připravila Jana Žižková.