
Třetí ročník Czech & Slovak Sustainability Summitu proběhl začátkem dubna, jen pár týdnů poté, co se potvrdilo, že požadavky na firemní reportování o udržitelnosti se odkládají. Přestože by se mohlo zdát, že firmy kvůli této nejistotě ztratí o téma zájem, opak byl pravdou. O summit zaměřený výhradně na udržitelnost a ESG byl rekordní zájem – kapacita byla vyčerpaná a organizátoři z Atoz Group museli registraci uzavřít už šest dní před akcí. Akci, kterou podpořilo 85 partnerů, navštívilo celkem 474 profesionálů a profesionálek, kteří se v oblasti udržitelnosti pohybují napříč obory.
Během konferenčního programu Sustainability Summitu se na pódiu vystřídalo 70 řečníků a moderátorů. Program nabídl celkem 43 vystoupení od inspirativních prezentací přes panelové debaty až po interaktivní diskuse. „Kvalita letošního programu nás opravdu nadchla,“ říká programová ředitelka Kateřina Osterrothová. „Nešlo jen o obsah, ale i o atmosféru, která ukázala, že české i slovenské firmy berou udržitelnost vážně. Po celou dobu bylo znát vysoké nasazení a chuť posouvat věci kupředu.“ Účastníci to viděli podobně, podle hodnoticího dotazníku dalo více než 70 % z nich programu nejvyšší hodnocení, dalších 26 % udělilo dvojku.
Skvělý obsah ale nebyl jediným důvodem, proč se akce těšila takové účasti. „Networking hraje v oblasti udržitelnosti klíčovou roli, lidé chtějí sdílet zkušenosti, spojovat se a hledat společná řešení,“ vysvětluje Jeffrey Osterroth, jednatel pořádající společnosti Atoz Group. „Proto jsme letos výrazně posílili možnosti pro vzájemné propojování, mimo jiné i díky nové mobilní aplikaci. Účastníkům umožnila vidět, kdo všechno je na místě, a rovnou se domluvit třeba na kávě v naší Udržitelné kavárně.“
Inspirativní společný dopolední program konference
Odbornou část dopoledního programu zahájila prezentace Filipa Gregora, vedoucího bruselské kanceláře společnosti Frank Bold a člena EFRAG Sustainability Reporting Boardu. Ve svém příspěvku reflektoval situaci, kdy Evropská komise v únoru navrhla zásadní úpravy klíčových legislativních rámců pro ESG řízení a reporting ve firmách, včetně směrnice CSRD, Taxonomie udržitelných aktivit a CSDDD. Přednášející seznámil posluchače a posluchačky s aktuálním stavem tzv. Omnibusu – iniciativy Evropské komise zaměřené na výrazné zjednodušení ESG regulace v EU.
Poté přišla na řadu úvodní diskuse, které se zúčastnili europoslankyně Veronika Cifrová Ostrihoňová, Filip Dvořák z Hospodářské komory ČR, Filip Gregor z Frank Boldu a v roli moderátorky Veronika Jonášová z ekonomického portálu e15. Téma znělo: Budoucnost Zelené dohody pro Evropu a její dopad na ekonomiky Česka a Slovenska. Debata nabídla rozmanité pohledy na udržitelnost, roli Evropské unie a její dopad na místní politiku a politiku v České a Slovenské republice.
Další část dopoledního programu patřila exkluzivnímu výzkumu, který pro summit realizovala společnost Ipsos. Její zástupkyně Tereza Horáková představila, jak občané vnímají udržitelnost. Výzkum, uskutečněný těsně před akcí, přinášel nejen lokální poznatky, ale i globální perspektivu díky datům z mezinárodní sítě Ipsosu.
Na „datový“ bod programu navázala logicky diskuse, jejíž hlavní otázka zněla: Komunikujeme udržitelné aktivity s občany správně? Občané totiž nejsou pouze voliči, ale také zákazníky a zaměstnanci firem působících na českém a slovenském trhu. Ačkoli se mnoho podniků snaží zůstat apolitickými – a to z pochopitelných důvodů – jejich vliv na veřejnost, zejména v oblasti udržitelnosti, je nezpochybnitelný. Jak firmy a organizace nastavují své udržitelné strategie a jak je efektivně komunikují směrem k veřejnosti? Debatovali Petr Hladík (Ministerstvo životního prostředí ČR), Martin Jahn (Škoda Auto), Katarína Navrátilová (Tesco Stores Česká republika), Petra Ondrušová (Česká spořitelna) a Ivan Tučník (Asahi Europe & International). Diskusi moderoval Rey Koranteng (TV Nova).
Nejen oběd: bohatý polední doprovodný program
Obědová pauza nabídla nejen vynikající občerstvení, ale také řadu možností k networkingu a objevování novinek ze světa udržitelnosti. Předně si účastníci vychutnali vegetariánské i veganské lahůdky z dílny společnosti Perfect Catering. Během půldruhé hodiny trvající pauzy bylo možné nahlédnout do zákoutí Cubexu, který je nejmodernějším konferenčním centrem v Česku s mnoha udržitelnými prvky. Zájemci si dále mohli vyzkoušet nejnovější modely automobilky Kia a zjistit více o trendech v udržitelné mobilitě. Zajímavou část poledního programu nabídla galerie posterů. Autoři inspirativních udržitelných projektů byli přítomni u 24 posterových prezentací a seznámili s nimi všechny zájemce.
V neposlední řadě nabídla polední pauza příležitost pro networking u kontaktních míst partnerů – byl to prostor pro setkání se zástupci klíčových firem a organizací, výměnu zkušeností a navázání nových spoluprací. Za součást celodenního, a v jistém ohledu celoročního doprovodného programu lze považovat také novou aplikaci. Poskytovala praktické informace, ale také pomohla při networkingu a navazování nových kontaktů. A nejlepší na tom je, že aplikace zůstane aktivní po celý rok až do příštího ročníku summitu a bude poskytovat, jak příležitosti kontaktovat účastníky, tak být informováni o novinkách ze summitu, například když budou na YouTube kanálu summitu k dispozici videozáznamy prezentací a diskusí.
Odpolední blok se správným mixem byznysu a vědy
První odpolední blok summitu byl rozdělen do celkem tří sekcí. V jejich rámci se uskutečnily prezentace, případové studie a diskuse zaměřené na různé aspekty udržitelnosti. Po každé prezentaci následovala odborná diskuse vedená špičkovým vědcem v dané oblasti udržitelnosti. Dostatek prostoru byl i na dotazy z publika.
Earth Stage: Energetika ve středu zájmu
Earth Stage zacílila na environmentální otázky udržitelnosti, jako jsou dekarbonizace, elektromobilita a energetika. Prof. Stanislav Mišák (VŠB – Technická univerzita Ostrava) nejdříve představil výzvy a příležitosti spojené s dekarbonizací a modernizací energetiky. Následně se spolu s Milanem Kamarýtem (Rezolv Energy) zaměřili na roli smluv PPA v prosazování ESG cílů. Diskutovali i výhody dlouhodobých dohod o zelené energii a jejich dopad na udržitelnost firem. Tomáš Pala (Zentiva) poté odprezentoval strategii své společnosti pro snižování emisí a inovativní přístupy k udržitelnosti ve farmaceutickém průmyslu. I poté došlo na diskusi se prof. Mišákem.
Zuzana Vrbová a Daniel Titov (oba ACT Commodities) vysvětlili klíčové aspekty balíčku Omnibus a nové regulatorní požadavky na podniky. „Oponenturu“ poskytl prof. Vladimír Kočí (VŠCHT Praha). Ten se vyjádřil také k další prezentaci, v níž se na praktické kroky směřující ke snížení emisí zaměřil Zdeněk Zejda (Lidl Česká republika). Závěrečný čas na této scéně patřil Kateřině Špánikové (Raiffeisenbank), která přinesla pohled na realitu ESG transformace. Následné odborné debaty se účastnil Julian Toth (International Sustainable Finance Centre).
Life Stage: Zaměřeno na biodiverzitu a sociální dimenzi udržitelnosti
Paralelní Life Stage se soustředila na přírodní zdroje, ochranu biodiverzity, bydlení a sociální dimenzi udržitelnosti. Nejdříve Vojtěch Kotecký (Centrum pro otázky životního prostředí UK) promluvil na téma obnovy přírody, která se podle něj stane klíčovou výzvou nejen pro stát, ale i pro firmy. Následně se zúčastnil odborné diskuse po prezentaci nazvané Přírodě blízké řešení: jak Mattoni 1873 přispívá k ochraně krajiny, kterou měla Klára Hálová (Mattoni 1873). Dále Ivan Holub (Danone) představil technologie na snížení emisí metanu, přičemž zdůraznil vliv zemědělství a možnosti pro spotřebitele, např. ve formě změny stravovacích návyků. Diskutovala s ním poté Zuzana Harmáčková (Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky). Podobně jako u dalšího příspěvku, v němž se Miriam Karli (Smurfit Westrock) věnovala dlouhodobé spolupráci žimrovické papírny s místní komunitou.
Tomáš Habel (Daikin) pak ukázal, jak snížit spotřebu plynu pomocí tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Na závěr Judita Páralová (Factoring KB) a Jan Hanuš (Enviros) představili projekt EPC ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, který přinesl energetické úspory a modernizaci energetického hospodářství. Tyto dva závěrečné projekty „oponoval“ Antonín Lupíšek (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT).
Science Stage: Porozumět vědeckým principům
Science Stage se věnovala vědeckému aspektu udržitelnosti, neboť hlubší porozumění vědeckým principům je klíčové při implementaci udržitelných řešení v podnikání. Sponzorem Science Stage se stala opět společnost Veolia.
Pavel Kavina (Česká geologická služba) přiblížil CRMA jako nástroj pro udržitelné využívání nerostných zdrojů, kladoucí důraz na rostoucí globální konkurenci a surovinovou bezpečnost v EU. Hana Brunhoferová (VŠCHT Praha) představila LCA analýzu environmentálních dopadů různých typů rozbušek, doporučující ekologičtější alternativy. Antonín Lupíšek (UCEEB ČVUT) ukázal příklady výzkumu zaměřeného na udržitelnost v energetice a stavebnictví, a to s využitím obnovitelných zdrojů a cirkulární ekonomiky. Julie Železná (ČVUT) se zaměřila na implementaci uhlíkové stopy budov v praxi a její vliv na dekarbonizaci stavebního sektoru v EU. Jan Pešta (ČVUT) hovořil o vývoji nástroje pro předdemoliční audit, který zefektivní recyklaci stavebních materiálů.
Štefan Gorás (SvF Tuke Košice) se zaměřil na udržitelnost historických hradů, přičemž zdůrazní výhody jejich obnovy. Barbora Štěpánová (Dekonta) odprezentovala projekt recyklace fotovoltaických panelů a lithium-iontových akumulátorů. Klára Peloušková (Umprum) pohovořila o tranzitivním designu v kontextu myšlení o udržitelnosti. Kamila Sirotná (VŠCHT Praha) zacílila na nové metody využití kalů z recyklace plastů a jejich přenositelnost mezi provozy. Radim Petratur (VŠCHT Praha) analyzoval environmentální dopady datových center. Tomáš Holkup (ČVUT) se soustředil na eko-efektivitu CNC výrobních procesů. Tuto sekci završil příspěvek Zuzany Harmáčkové (Ústav výzkumu globální změny AV ČR), který pojednal o cestách k udržitelnosti v energetice a potravinových systémech.
Novinka: série odpoledních workshopů
Součástí programu byly čtyři nové interaktivní workshopy, které nabídly efektivní a kompaktní dvouhodinové bloky, a jedno focus group interview. Každý workshop byl omezen na pouze 30 účastníků, aby bylo zajištěno lepší propojení mezi odborníky na udržitelnost a účastníky.
Jan Krajhanzl a Tomáš Chabada (oba Institut 2050) povedli workshop „Česká veřejnost v datech – jaké jsou její názory a jak ji oslovit?“, který se zaměřil na výsledky výzkumu České klima 2024. Účastníci se seznámili s tím, jak česká veřejnost vnímá ochranu klimatu a co to znamená pro další kroky v dekarbonizaci. Marie Machálková a David Janků (oba Frank Bold Advisory) řídili workshop o ESG reportingu a analýzách dvojí materiality, kde se účastníci dozvěděli, jak připravit firmy na povinnost reportovat udržitelnost podle CSRD a ESRS.
Přemysl Píška (Tangelo Software) a Valerie Novotná (Česká spořitelna) se soustředili na výzvy spojené s CSRD ve workshopu „CSRD v akci – jak zvládnout ESG reporting v roce 2025 a dále“, kde účastníci získali praktické rady pro efektivní implementaci ESG reportingu. Kristína Černá a Julian Toth (oba International Sustainable Finance Centre) povedli workshop „Jak Kompas konkurenceschopnosti EU ovlivňuje financování udržitelnosti“ a pohovořili o změnách ve financování podniků v souvislosti s evropskými strategickými prioritami. Závěr bloku patřil Jakubu Adamcovi a Matúši Púllovi (oba mutualus), jejichž focus group interview pojednalo o implementaci ESRS.
Best practices aneb Sustainability Stars 2025
Pozdně odpolední program představil vyvrcholení celé akce. Prezentována byla desítka nejlepších udržitelných projektů tak, jak je vybrala Vědecká rada summitu. Na následujícím galavečeru, kterým provedl Rey Koranteng, získali autoři nejlepších námětů ocenění Czech & Slovak Sustainability Star 2025. Následující přehled obsahuje název projektu a prezentující, kompletní popis je na webu www.sustainabilitysummit.cz:
- Buy Back – I staré vybavení může přinést nové zážitky: Tomáš Gall, Anna Šedinová (oba Decathlon)
- Flexipal: Hybridní palety – Evoluce palety, revoluce v logistice: Tomáš Vojtěch (Flexipal Group)
- IKEA Česká republika: Doručení na poslední míli s nulovými lokálními emisemi po celé ČR: Bernadett Majdanics, Tomáš Zeman (oba IKEA)
- Jednota Kaplice: Kontejnerová prodejna 24/7: František Kovář (Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici)
- Myco & Camea: Přechod na udržitelné obalové řešení Myco 4Pack: Martin Fučík (Camea), David Šohaj Minařík (Myco)
- Nesnězeno & Penny: Udržitelný retail v praxi: Petr Baudyš (Penny), Jakub Henni (Nesnězeno)
- Primirest – zařízení školního stravování: Samoobslužná bezodpadová školní restaurace Primirest v Tanvaldu: Michal Debrecéni (Delirest a Primirest)
- Rohlik Group: upcycling potravin: Katarzyna Kiwalska, Mariana Sochorová (obě Rohlik Group)
- Skanska: Od Merkuria k Mercury – Cesta k udržitelné demolici: Martin Zemánek (Skanska)
- Škoda Auto: „From bumper to bumper“ – Nárazníky ze starých nárazníků: Jakub Šanda, Lukáš Zuzánek (oba Škoda Auto)
Udržitelná hospoda, udržitelný relax
Po celodenní inspiraci v oblasti udržitelnosti přicházel čas na relax a neformální závěr summitu v podobě tzv. Udržitelné hospody, kterou pořadatelé připravili ve spolupráci s Energy Pubem. Návštěvníci se mohli těšit na chutné veganské a vegetariánské pokrmy, osvěžující Pilsner Urquell, degustaci udržitelného vína od gravitačního vinařství Vilavin nebo živou hudbu od kapely Prague Rockabilly Cats. Večer nabízel ideální prostor pro networking a budování nových kontaktů.
Na závěr akce organizátoři neváhali a okamžitě pozvali stovky přítomných susmanů a susmanek na čtvrtý ročník Sustainability Summit. Ten se uskuteční 16. dubna 2026 opět v Cubex Centru Praha. Zájemcům o účast doporučujeme uložit si termín do kalendáře již dnes, což mohou provést pomocí oficiálního .ICS souboru summitu: https://www.sustainabilitysummit.cz/wp-content/uploads/2025/04/Czech-a-Slovak-Sustainability-Summit-2026.ics
A mezitím mohou jak účastníci letošního summitu, tak celý trh znovu prožít Sustainability Summit 2025 prostřednictvím videonahrávek všech prezentací a diskusí, které lze nalézt na YouTube kanálu summitu.