V Česku se recykluje jen 49 % PET lahví a 26 % plechovek, ke zlepšení má pomoci zálohový systém
Návrh novely zákona o obalech, který předložilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a jehož výsledkem bude zálohový systém na nápojové PET lahve a plechovky, reaguje na neefektivitu stávajícího systému sběru a recyklace těchto obalů. Změna směřuje k cíli vysbírat 90 % nápojových obalů, tedy hodnoty, které dosahují jen země se zálohovým systémem.
Zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky má nejen uzavřít cirkulární smyčku nápojových obalů, ale také podstatně snížit množství odpadu končícího v přírodě, zajistit více materiálu k recyklaci a výrazně zvýšit míru vytříděných plechovek. Návrh novely zákona se setkal s množstvím připomínek, hlavní otázkou však v tuto chvíli podle iniciativy Zálohujme.cz není, zda zálohový systém zavádět, ale jakým způsobem ho implementovat, aby byl co nejúčinnější a zároveň ekonomicky přijatelný pro všechny zúčastněné strany.
„Současný systém odděleného sběru do barevných kontejnerů, který je založen na dobrovolnosti, nefunguje efektivně. Daří se materiálově recyklovat jen 49 % PET lahví a 26 % hliníkových plechovek uvedených na trh. Jen zlomek materiálů se však vrací zpět jako nápojový obal. Většina nápojových obalů je tak v současném systému vyplýtvána uložením na skládky nebo recyklací na méně hodnotné výrobky,“ říká Petr Novotný, senior konzultant Institutu cirkulární ekonomiky (Incien).
Pomocí zálohování je možné vybrat a recyklovat zpět do nápojových obalů více než 90 % PET lahví a plechovek udaných na trh. „Díky zálohování zmizí PET lahve a plechovky z přírody, ze směsného odpadu a ze skládek. Zálohování podporuje nejen veřejnost a neziskové organizace orientované na životní prostředí, ale také Ministerstvo životního prostředí, o čemž svědčí předložený návrh novely zákona o obalech, a výrobci, kteří chtějí převzít větší zodpovědnost za vlastní produkované obaly a splnit recyklační cíle EU,“ doplňuje Lutfia Volfová, mluvčí Zálohujme.cz. Podle lednového průzkumu Ipsos si cirkulární nakládání s PET lahvemi a plechovkami v zálohovém systému přeje 76 % spotřebitelů v ČR.
Podle vyjádření některých svých představitelů mohou obce zavedením zálohového systému přijít o příjmy z PET lahví a zdraží se jim tak celkový svoz odpadu. Iniciativa Zálohujme.cz s touto námitkou nesouhlasí. „Když pomineme skutečnost, že PETky tvoří přibližně čtvrtinu obsahu žlutých popelnic a jejich vyjmutím ze systému se uvolní v kontejnerech místo a sníží počet celkových svozů, za které obce platí svozovým a odpadovým firmám, tak návrh MŽP počítá také s přímými kompenzacemi z výnosů zálohového systému,“ komentuje Lutfia Volfová. A připomíná, že dopad zálohového systému si může každá obec spočítat pomocí kalkulačky MŽP.
Připomínky k návrhu novely by ministerstvo mělo vypořádat do poloviny března. Diskuze o finální podobě zákona tak bude pokračovat s cílem najít optimální řešení, které uspokojí jak ochranu životního prostředí, tak i ekonomické a praktické aspekty zálohového systému.
Ilustrační foto: Unsplash