Otázkou zůstává, co igelitky nahradí a zda zákaz či omezení jejich prodeje v obchodech opravdu radikálně sníží celkovou produkci plastových tašek. Navíc když lidé nebudou mít plastové tašky zbylé z nákupů v obchodech, budou možná častěji kupovat role plastových pytlů na domácí odpad.
Evropa boj proti igelitkám vyhlásila, když v loňském roce navrhla směrnici, podle které se má postupně omezit používání plastových tašek v obchodech. A vyhrála. Diplomaté členských zemí EU se minulý měsíc s europoslanci na směrnici shodli. Členské země nyní budou muset buď kvótami snížit jejich distribuci, nebo jejich užívání zpoplatnit.
My Češi se prý kloníme k variantě číslo dvě, tedy ke zpoplatnění, což je vlastně běžná praxe většiny supermarketů a obchodů. Od roku 2019 by se mělo povinně platit i za tenké plastové tašky tvořící většinu spotřebovaných „igelitek“. Na účinek opatření si tedy budeme muset ještě počkat.
Šanci na přežití bez poplatku mají sáčky s tloušťkou pod 15 mikronů. O jejich osudu se rozhodne za dva roky.
Na druhou stranu nás podle většiny studií čeká éra plastů: Shodují se na tom, že nejvýraznějším trendem v obalových technologiích je a bude používání plastů. Například na severoamerickém trhu v roce 2015 budou plasty tvořit 40 % materiálů nápojových obalů.
A když už jsme u těch studií: Prodej obalů po mírném propadu v letech 2009–2010 opět roste. Alespoň globálně. Spotřeba balení je nejvyšší v Číně, Indii a dalších jihoasijských zemích. Podíl asijského trhu se za posledních pět let zvýšil z 29 % na 37 %. Naopak podíl Evropy klesl z 35 % na 28 %.
Milé čtenářky a čtenáři, přeji vám příjemné prožití vánočních svátků.
Adriana Weberová