Diageo v říjnu zahájilo zkušební provoz systému Everpour, který kombinuje sudy a integrované dávkovací zařízení na lahve. Testy se týkají značky Smirnoff, a to v sedmi vybraných barech v Dublinu a okolí. Zkušební provoz bude ukončen v listopadu, v průběhu šesti měsíců se zjišťují provozní a spotřebitelské zkušenosti.
Vývoj systému Everpour vedl tzv. Breakthrough Innovation team společnosti Diageo ve spolupráci s Hodges & Drake. Zahrnuje opakovaně použitelné kegy, ze kterých se lihoviny čerpají do dávkovací jednotky. Existují čtyři možnosti dávkování v závislosti na potřebách baru (více na snímku níže).
Na míru vytvořená technologie automaticky doplní láhev Smirnoff, jakmile je umístěna do jednotky Everpour. Když je sud prázdný, společnost Diageo jej vyzvedne, vyčistí a naplní, než jej znovu distribuuje do barů. Po ukončení životnosti bude jednotka předána k recyklaci. Zúčastněné bary ve zkušební provozu používají nerezové sudy o objemu 5 nebo 17,5 litru vodky Smirnoff.
Podle firmy by každý sud měl ušetřit minimálně 500 jednorázových skleněných lahví o objemu 70 cl. Dále by mělo dojít k redukci uhlíkových emisí o více než 50 % na litr vodky Smirnoff, údaje podle Diageo pocházejí z LCA. Zmenšuje se také nutný prostor pro skladování lahví Smirnoff. Mezi výhody zmiňuje Diageo také snížení času potřebného k výměně a likvidaci prázdných lahví.
Zkušební provoz systému Everpour je součástí dlouhodobější snahy firmy přijít s ekologicky udržitelnějším balením. Mezi další iniciativy patří pokračující zavádění průmyslového řešení ecoSpirits na několika trzích a nedávné zkoušky řešení hromadných dodávek na festivalu Smukfest v Dánsku, kdy nemuselo být použito více než 30 000 skleněných lahví.
Diageo také na podzim testovalo lahve na bázi papíru o objemu 70 cl, a to v Johnnie Walker Princes Street’s 1820 baru v Edinburghu. Lahev byla vytvořena ve spolupráci s PA Consulting (součást Bottle Collective s PA a PulPac – firmy dříve spolupracovaly i na 80ml lahvi na bázi papíru pro Baileys Original Irish Cream Liqueur).
Jedná se o lahev označovanou jako DMF (Dry Molded Fiber). Je vyrobena z 90 % papíru a plastové vložky. Oproti skleněné je přibližně o 60 % lehčí, přičemž analýza životního cyklu prototypu ukazuje potenciální snížení uhlíkových emisí až o 47 % ve srovnání se skleněnou lahví Johnnie Walker Black Label. Uzávěr lahve byl vyvinut ve spolupráci s PulPac, Setop DIAM a PA a je vyroben z kombinace korku a podobné technologie suchého tvarovaného papíru jako lahev. Byl určen pouze pro použití během zkušebního provozu a nebyl zahrnut do výpočtů. Plastová vložka byla navržena tak, aby nevyžadovala demontáž spotřebitelem nebo barmanem. Obě vrstvy však nejsou spojeny, a proto lze materiály potenciálně recyklovat.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: Diageo