Jak chránit zboží proti slané vodě a vysoké vlhkosti
Zejména zboží přepravované po mořích a oceánech je nutné – kromě jiných vlivů – chránit je před extrémními teplotami, vysokou vlhkostí vzduchu, deštěm a sněhem. Při návrzích různých způsobů antikorozní ochrany odborníci zohledňují charakter přepravní trasy, její délku i citlivost přepravovaných produktů na zmiňované atmosférické vlivy.
Přinášíme vám článek z časopisu Svět balení 122 (leden–březen 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé čtvrtletí v tištěném „obalu“. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Pro výrobce baleného zboží je zasílání zdarma.
Základní funkcí obalového řešení je dostatečná ochrana zboží odpovídající danému typu přepravy. „Závisí od specifických vlastností zboží a požadavků například na teplotu, na vlhkost, na vibrace, na nárazy, ale i zatížení,“ říká Jiří Jelínek, jednatel společnosti cargo-partner ČR. V tomto článku píšeme o některých aspektech a metodách ochrany zboží, které je citlivé nebo extrémně citlivé na vlhkost (jde např. o produkty vyrobené z kovů) se zaměřením na námořní přepravy.
„Pro produkty přepravované na delší vzdálenosti, zejména přes moře, doporučujeme vždy využívat antikorozní ochranu. Klíčové jsou antikorozní fólie tvořící bariéru proti vnějším vlivům a vysoušedla nebo fólie s inhibitory vlhkosti. Vždy je třeba zohlednit náklady, které by vznikly poškozením zboží a ztrátou důvěry zákazníka. Na obalu se nevyplatí šetřit,“ upozorňuje Tomáš Körner, vedoucí produktu Obaly Geis CZ + SK.
Cílem uvedených opatření je zamezit zvyšování relativní vlhkosti, nebo dokonce rosení uvnitř obalu. „V případě námořní přepravy volíme ten nejkvalitnější způsob ochrany, v našem případě balení do paronepropustné vícevrstvé hliníkové fólie s vysoušedly,“ dodává Marek Češka, specialista exportního balení společnosti Antalis. Antikorozní balení jsou dimenzována i na případná zdržení na cestě, a to v řádu i několika měsíců.
Další zbraně proti strašáku jménem koroze
Specifika zámořských přeprav spočívají v tom, že zboží může být vystaveno extrémním podmínkám, včetně slané vody, vysoké vlhkosti a proměnlivých teplot. „Při posuzování nejvhodnějšího způsobu ochrany proti korozi, povětrnostním vlivům a mechanickému poškození během zámořské přepravy je třeba posoudit více faktorů, mezi kterými jsou zejména celková doba a klimatické podmínky během přepravy a skladování, rozměry, povaha baleného produktu či požadavky na antikorozní ochranu,“ popisuje Jiří Prokop, antikorozní specialista Antalis.
Co se týče výše zmiňovaných obalů vyrobených z paronepropustné hliníkové bariérové fólie doplněné uvnitř vysoušedly, platí při jejich aplikaci podle Jiřího Prokopa některé hlavní zásady.
Tyto obaly, většinou vyrobené na míru, je vhodné hermeticky uzavřít, aby se uvnitř obalu vytvořilo mikroklima s relativní vlhkostí pod hranicí 40 %, při kterém nedochází ke korozi. „Toto řešení bývá také obvykle opatřeno dřevěným opláštěním, aby nedošlo k mechanickému porušení obalu a narušení ochranné atmosféry vniknutí vlhkosti dovnitř obalu,“ konstatuje Jiří Prokop.
Druhým často využívaným typem antikorozní ochrany v exportním balení jsou obaly s vypařovacími inhibitory koroze VCI (volatile corrosion inhibitors). Účinné látky jsou chemické sloučeniny s nízkou tenzí par, tedy látky těkavé při pokojových teplotách. Používají se směsi organických látek (např. aminy nebo triazolové deriváty), jež emitují plyny, které uvnitř balení vytvářejí neviditelný ochranný film na kovových površích, čímž je chrání před korozí.
Inhibitory VCI jsou k dispozici v různých formách včetně sáčků, fólií a papírů. Aby během transportu fungovaly správně, doporučují odborníci produkty balit v prostředí s minimální vlhkostí.
V praxi se podle Jiřího Prokopa používají zejména antikorozní fólie na bázi nízkohustotního polyetylenu (LDPE) a z nich na míru vyrobené obaly v kombinaci s VCI papíry nebo VCI celulózovými přířezy. „Velkou výhodou řešení využívajících VCI inhibitory koroze je možnost, že obal nemusí být hermetický zcela, ale stačí, aby zde nedocházelo k ventilaci plynných inhibitorů koroze,“ popisuje Jiří Prokop. Samotným vnějším obalem je často antikorozní fólie bez použití dřevěné bedny, což představuje velkou cenovou výhodu.
Chrání i před UV zářením nebo prachem
Jak jsme již naznačili, antikorozní LDPE fólie obsahují inhibitory koroze, které se z povrchu fólie neustále odpařují a uvnitř baleného výrobku (např. kovového) vytvářejí na jeho povrchu mikroklima zabraňující korozi. Díky své povaze dokážou antikorozní LDPE fólie nejen chránit kovové výrobky před korozí, ale plní rovněž další funkce včetně ochrany proti UV záření, ochrany proti prachu a mechanickému poškození zboží.
Samotný LDPE používaný na výrobu antikorozních fólií je podle expertů společnosti Antalis flexibilní a univerzální. Díky schopnosti svařování lze z něj snadno vyrábět různé sáčky, záložkové sáčky nebo sáčky s Y – dnem do přepravek KLT nebo paletových boxů, až po velké prostorové 3D vaky. „Současně mohou mít LDPE fólie různé tloušťky, povrchovou úpravu a pevnost. Kombinací těchto užitečných vlastností lze antikorozní fólie nadefinovat pro konkrétní balení výrobku a jeho ochranu během přepravy a skladování,“ upřesňuje Jiří Prokop.
Modelovým příkladem kombinace využití LDPE fólie a VCI inhibitoru může být např. výrobek zabalený do VCI papíru, který je ještě celý zabalen do bariérové fólie. „Hermetické balení zaručuje dlouhodobou antikorozní ochranu v řádu i několika let, což je například oblíbený způsob pro dlouhodobé uložení součástek v automobilovém průmyslu,“ uzavírá Jiří Prokop, antikorozní specialista Antalis.
Ochrana proti vlhkosti je nedílnou součástí projektů nabízejících komplexní řešení transportních obalů. Jak upozorňují experti společnosti TART, na začátku je vždy počáteční analýza zohledňující např. potřeby a požadavky zákazníka i parametry přepravovaného produktu. Patří sem podle nich také informace o logistickém řetězci, o délce a způsobu skladování v cílové destinaci či o případném vícenásobném použití obalu. Poté odborníci vypracují konkrétní projekt, nechají vyrobit jednotlivé součásti obalu a zboží může být profesionálně zabaleno.
„Fólie má udržet stabilní prostředí uvnitř balení“
Antikorozní fólie chrání zboží nejen před korozí, ale také před světlem a prachem. Ochrana před mechanickým poškozením závisí na manipulaci se zbožím. Konstrukčně jsou fólie navrženy tak, aby vytvořily účinnou bariéru a udržely stabilní prostředí uvnitř balení, eliminující rizika korozního poškození.
Tomáš Körner, vedoucí produktu, Obaly Geis CZ + SK
„Antikorozní oleje a nátěry jsou součástí výroby kovových komponent“
Antikorozní oleje a nátěry se zase používají na přímé ošetření kovových povrchů nebo jako součást výroby kovových komponentů, aby je chránily před korozí. Výběr konkrétních prostředků by měl být založen na specifické povaze výrobku, požadavku na jeho ochranu a dalších faktorech včetně rozpočtu na balení. Konzultace s obalovým odborníkem je jistě užitečná pro nalezení optimálního řešení balení při zámořské přepravě v závislosti na konkrétní situaci.
Jiří Prokop, antikorozní specialista, Antalis
Článek připravil Filip Hubička
Úvodní foto: TART