Bewi Circular ve Slaném recykluje použitý polystyren. A hledá možnosti, jak více zapojit české firmy
Svět balení navštívil provoz společnosti Bewi Circular ve Slaném. Koncern Bewi Group sídlící v Norsku zde před pár lety získal 34% podíl v recyklační firmě Inoplast, nyní vlastní provoz celý a dále jej rozvíjí. Provoz ve Slaném v těchto dnech přímo na místě sledují i reprezentanti nejvyššího vedení společnosti ze Skandinávie. Unikátní technologii prezentují především zástupcům mezinárodních i lokálních institucí a firem.
Generální ředitel Bewi Czechia Artem Ocheretin Svět balení provedl celým procesem mechanické recyklace použitého polysterenu na granulát, z něhož se v dalších evropských pobočkách Bewi Group produkují zateplovací desky pro užití ve stavebnictví nebo nový materiál pro výrobu obalů na míru pro konkrétní výrobky (proces probíhá v evropských závodech divize Bewi Raw).
Ročně ve Slaném zpracují 10 až 12 tisíc tun materiálu. Polystyren určený k recyklaci je před transportem do Slaného slisován v kompaktorech, a tak jej na jeden kamion naloží běžně 12 až 15 tun. Vzniklý granulát je expedován v žocích umístěných na paletách (do každého žoku se vejde 1200 kg granulátu) a transportován opět kamiony. Materiálem přijímaným na recyklaci jsou převážně použité boxy na mražené ryby a obaly na elektroniku, a to převážně ze zahraničí.
Bewi Circular aktuálně sonduje možnosti sběru většího množství sběru polystyrenu určeného k recyklaci přímo v Česku. Aby se vyplatil jeho transport na místo zpracování, je nutné jej lisovat zmiňovanými kompaktory, aby převážený materiál měl co nejpříznivější poměr objemu a hmotnosti.
Uživatelé recyklovaných oplastů byli na místě rovněž
S reprezentanty Bewi Circular poskytující technologii recyklace v uzavřeném cyklu se ve Slaném setkali mj. i zástupci pěti předních uživatelů recyklovaných plastů z Česka, Velké Británie, Německa, Nizozemí a Polska. „Cílem těchto setkání je připravit se na termín EU do roku 2025, kdy musí být 65 % plastových obalů recyklovatelných,“ uvedl Aljosa Krizman, generální ředitel společnosti Bewi Circular. „Je velmi pozitivní, že český průmysl podniká včasné kroky v oblasti obalů jako součást závazků firem v oblasti ESG. Není to však překvapivé – Česká republika je v oblasti udržitelnosti již dlouho napřed.“
Recyklace je dnes v celé Evropě jedním z hlavních bodů agendy vysokého firemního managementu. Revize směrnice 94/62/ES o obalech a odpadech v rámci balíčku EU o oběhovém hospodářství nařizují do ledna 2030 recyklaci všech obalových materiálů vstupujících na trh a vyžadují, aby byly do ledna 2035 recyklovatelné v plném měřítku. Celkem 65 % plastových obalů má být recyklovatelných už do roku 2025. „České firmy zkoumají možnosti recyklace obalových materiálů a podnikají aktivní kroky mnohem dříve, než by musely, což je skvělé,“ říká Artem Ocheretin.
Text: hub
Foto v úvodu článku: Bewi Czechia, další obr. na LinkedÏn profilu časopisu Svět balení