Společnost Branaldi z Brandýsa nad Labem je známá jako jeden z největších výrobců POP displejů a zčásti i lepenkových obalů ve střední a východní Evropě. Důležitým mezníkem se pro ni nyní stalo dokončení a slavnostní otevření nového výrobního provozu v Chrastavě u severočeského Liberce, kde budou vznikat čtyři pětiny produkce firmy. Chrastava leží na tzv. Trojmezí, tedy v místech, kde se stýkají hranice Česka, Německa a Polska, což je velká výhoda pro export, který se na produkci Branaldi výrazně podílí.
Šestihektarový areál bývalé barvárny Fiegl a Widrich, zahrnující i dnes prázdnou elektrárnu, byl postaven v letech 1904–1907 v secesním stylu s prvky holandské architektury. „Vypadalo to jako starý zámek,“ popisuje svůj první dojem jednatelka Branaldi Eva Drozenová, která areál náhodně objevila před dvěma lety na dovolené. Před více než rokem objekt koupili od francouzské textilní firmy a během několika měsíců jej adaptovali na novou výrobu, přičemž kromě strojů přestěhovaných z Brandýsa přibyly i stroje nové.
Novinkám dominuje zvlňovací linka Asitrade
Dominuje mezi nimi zvlňovací a kašírovací stroj Asitrade MPC-III z produkce Bobst Group za sto milionů korun, díky němuž si bude nyní Branaldi vyrábět na míru vstupní materiál pro své výrobky: dvou- až pětivrstvou lepenku z vln E, F a B v různých formátech i tloušťkách. Nastavení stroje trvá méně než deset minut a jeho průměrná rychlost s automatickým vykladačem je 12 000 archů za hodinu. Univerzální stroj dokáže kašírovat in-line arch na roli, roli na roli (při preprintu či výrobě vlnité lepenky), arch na čtyřvrstvou lepenku, vytvářet dvouvrstvé archy či aplikovat odtrhávací pásky. Konfigurace je svou komplexností unikátní, srovnatelnou mají pouze v Austrálii.
Nová linka více než zdvojnásobí výrobní kapacitu a výrazně zrychlí výrobu: „Co dříve trvalo celou směnu, zvládneme za hodinu,“ shrnul jednatel Branaldi Radim Chmela. Zkrátí se tak výrazně dodací termíny ze čtyř až šesti týdnů na 10–20 dnů podle regionu – v ČR půjde maximálně o dva týdny – a sníží se rovněž nároky na skladovací prostory, které v Brandýse již rozsahem nepřijatelně (více než dvakrát) převyšovaly prostory výrobní.
Poloautomatická lepička Stock SFAM-7 je určena zejména na netypické tvary a formáty, síla materiálu může činit až 2 cm a maximální rychlost lepení 25 kusů za minutu podle velikosti a složitosti lepení. Stroj umožňuje lepení tavnými (čtyři trysky) i klasickými adhezivními lepidly, případně jejich kombinací. Plochý výsek Bobst s možností automatického výlupu zpracovává vlnité lepenky v tloušťkách 0,75–9 mm rychlostí 4800 archů za hodinu, v novém provozu přibyl druhý stroj tohoto typu a oba byly doplněny automatickým nakládáním i vykládáním. Vybavení doplňuje nadstandardní systém sběru odpadu rozdělující laminované a nelaminované odpady ke dvěma lisům, balička do smršťovací fólie a laser pro vypalování matric výsekových nástrojů, z nichž většinu si vyrábějí sami.
Běh na dlouhou trať
Ředitel Branaldi Jiří Heider dodal, že během tří let Branaldi hodlá díky tomuto rozšíření zdvojnásobit více než půlmiliardový obrat z loňska. Novinkou je rovněž strategické partnerství se společností Thimm Packaging, která po dlouholeté spolupráci získala v Branaldi pětinový podíl. Sortimenty obou firem se doplňují, Thimm je silnější v prodeji obalů, Branaldi displejů.
Společnost se v budoucnu zaměří více na ofsetem potištěné kašírované obaly a displeje, copacking a rozvoj zahraničních poboček, které začala budovat před deseti lety v Maďarsku. Dnes kromě Budapešti, kde sídlí konstrukční a digitální tiskové centrum pro celou skupinu Branaldi i regionální centrum pro jihovýchodní Evropu a Slovensko, pracují rovněž obchodní zastoupení v Polsku, Rusku, na Ukrajině, v Rumunsku a Bulharsku, na Litvě a v Německu, další aktivity firma rozvíjí ve Francii a ve Skandinávii, v mnoha z těchto zemích funguje i malosériová výroba.
Připomeňme, že architektonicky rovněž zajímavá hala v Brandýse byla postavena teprve před třemi lety. Zůstane v ní centrála firmy, ofsetový tisk na archovém stroji KBA Rapida a menší zakázky, zejména do stovky kusů. Branaldi dnes v centrále a všech svých pobočkách zaměstnává zhruba dvě stě dvacet lidí, téměř polovina z nich pracuje právě v Chrastavě. Kvalifikovaní pracovníci přitom do Chrastavy zčásti dojíždějí až z brandýské centrály. Počet zaměstnanců by se ale podle dohod s financující bankou neměl zvyšovat, ale spíše s postupující automatizací mírně snižovat, zvyšovat se bude ovšem podíl specialistů.
Na vybudování provozu a záchranu vzácné památky průmyslové architektury přispěly i evropské fondy. Jde ovšem o běh na dlouhou trať, zejména oprava budovy bývalé elektrárny přijde na řadu až později. Slavnostní otevření areálu pro odbornou veřejnost proběhlo 24. listopadu a bylo doplněno kulturním programem: módní přehlídkou brněnského Kloboukového klubu dam v secesních róbách a hudbou jazzového kvarteta.
Miroslav Dočkal
Odstartovalo strategické partnerství THIMM Packaging a Branaldi
Společnosti THIMM Packaging (Všetaty) a Branaldi, s. r. o., (Brandýs nad Labem) uzavřely v listopadu tohoto roku strategické partnerství, v jehož rámci THIMM Packaging získává účast ve výši 20 % v podniku, který se specializuje na kašírované obaly s ofsetovým potiskem a prodejní stojany pro Point of Sale (POS).
THIMM tak rozšiřuje své výrobní portfolio v oblasti kvalitně potištěných obalů z vlnité lepenky. Odběrateli takových obalů jsou známí výrobci rychloobrátkového zboží (tzv. FMCG), které se prodává převážně na lokálním trhu. Společnosti THIMM a Branaldi spojuje již dlouholetá spolupráce.
Martin Hejl, jednatel THIMM Packaging, objasňuje perspektivy podniku: „Účast ve firmě Branaldi nám můžeme otevřít nové tržní segmenty, tedy dále zvyšovat růst a rozvoj našeho podílu na českém trhu, který v současnosti tvoří 16 %. Našim mezinárodním velkoodběratelům tak můžeme zároveň nabídnout širokou škálou možností zušlechťování obalů formou různých druhů potisku.“
Synergie zde vidí i Eva Drozenová, jednatelka firmy Branaldi: „Také pro nás je spolupráce s THIMM Packaging důležitým krokem v naší strategii růstu. Česko je atraktivní trh s dobrou strukturou zákazníků. Naše výrobní a výkonnostní portfolio se k sobě výtečně hodí. Velmi si ceníme znalostí našeho partnera v oblasti technologií a materiálů.“
Partneři na úrovni
Se zhruba 180 zaměstnanci a ročním obratem kolem 31 milionu eur je dnes THIMM Packaging na jedné z předních pozic mezi výrobci obalů z vlnité lepenky v Česku. Branaldi je na trhu také dobře zavedený podnik, který se zhruba 150 zaměstnanci v různých evropských zemích dosahuje objemu obratu ve výši kolem 20 milionů eur.
iv, lc